• Metin boyutu Normal size text | Increase text size by 10% | Increase text size by 20% | Increase text size by 30%

Suriye Krizi

Suriyeli çocuklar Şanlıurfa Akçakale mülteci kampında UNHCR çadırının altında oynuyorlar. Şanlıurfa’da okula kayıtlı yaklaşık 3500 mülteci çocuk varken, meslek kurslarına kayıtlı 550 mülteci bulunmakta. Türkiye, Ağustos 2012. Fotoğraf ©Selin Ünal/UNHCR
BM 2014 yılı Suriye operasyonları için 6.5 milyar US$ tutarında yardım çağrısında bulundu

Cenevre, 16 Aralık 2013 (UNHCR) – 2014 yılında Suriye içerisindeki durumun kötüye gideceğine ve mülteci akışının devam edecek olmasına dair ihtimaller nedeniyle BM örgütleri Pazartesi günü donörlere yönelik 6.5 milyar Amerikan Doları tutarında yardım çağrısında bulundu. Bu miktar, bugüne kadar tek bir insani acil durum için talep edilmiş en yüksek miktar.

BM Örgütleri ve STKlar adına Acil Yardım Koordinatörü Valerie Amos ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, bugün Cenevre’de donörlere müdahale planlarını sundular. Temsil ettikleri iki organizasyon, Suriye’de ve bölgede yürütülmekte olan çok örgütlü uluslararası insani yardım müdahalelerine liderlik ediyor.

Valeri Amos açıklamasında, "Dehşet verici bu krizin dördüncü yılına doğru baktığımızda, 2014 yılında Suriyelilerin yaklaşık üçte birinin insani yardıma ihtiyaç duyacağını düşünüyoruz. Uluslararası toplumun yardımlarıyla, Birleşmiş Milletler, Kızılay ve ortak STKlar yaşamsal yardımların dağıtımına ve çatışmadan etkilenen sıradan erkeklere, kadınlara ve çocuklara koruma sağlamaya devam edecek," dedi.

Pazartesi günü yapılan yardım çağrısı, önümüzdeki yıl içinde Suriye içerisinde büyük çaplı yerinden edilmelerin, Suriye’ye komşu ülkelere gidişlerin ve insani ihtiyaçların süreceği tahminlerine dayanıyor. Toplamı 6.5 milyar dolar olan yardımın yaklaşık 2.3 milyar doları, Suriye içerisinde bulunan insanlar için Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) liderliğindeki Suriye İnsani Yardım Müdahale Planına verilecek.

Geriye kalan 4.2 milyar dolar ise, komşu ülkelerdeki mültecilere ve ev sahibi topluma yardım sağlayan UNHCR liderliğindeki Bölgesel Müdahale Planı 6 (RRP6) için kullanılacak. 2014 yardım çağrısı, Suriyelilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere birlikte çalışan 100’ün üzerinde partner organizasyonun – BM örgütlerinin, ulusal ve uluslararası STKların destek planlarını temsil ediyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, "Burada ürkütücü bir durumla karşı karşıyayız, 2014 yılı sonunda, Suriye nüfusunun çoğu yerinden edilmiş olabilecek veya insani yardıma muhtaç konumda olabilecek. Bu çok, çok uzun yıllardır karşılaştığımız durumların çok ötesinde ve siyasi bir çözüme duyulan ihtiyacı çok daha önemli hale getiriyor. Şu an için uluslararası insani müdahalenin desteklenmesi hayati bir önem taşıyor. Yalnızca sıkıntı çekmekte olan Suriyelileri desteklemek için değil aynı zamanda mültecileri cömertlikle kabul etmiş olan ülkelerin de desteklenmesi için geniş çaplı bir uluslararası dayanışma büyük öneme sahip. Suriye krizinin bu ülkelerin ekonomileri, toplumları ve hatta güvenlikleri üzerinde ciddi etkileri var." dedi.

Çatışmaların başlangıcı olan Mart 2011’den bu yana 2.3 milyondan fazla insan Suriye’yi terk etti ve bu, yakın tarihte görülen en büyük toplu mülteci akınıdır. Çevre ülkelere destek; Suriyeliler için temel barınma, koruma ve diğer önemli hususlarda destek sağlayan Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye gibi ülkelerde mültecilere ev sahipliği yapan toplumlara yardımı da içine almaktadır. Yenilenen bölgesel müdahale planında, 2014 sonu itibari ile öngörülen planlar 4.1 mülteciyi kapsamaktadır.

Genel Sekreter Yardımcısı Amos çekilen acılara tamamen son vermek için Suriyelilerin siyasi bir çözüme ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, “İnsani çalışanlar olarak hayat kurtaran, yaşamsal yardımlarla insanlara ulaşabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeye odaklanmalıyız. Buna, yardım akışını ve sivillerin korunmasını sağlamak için bu çatışmayı sürdüren taraflar üzerinde etkisi olan herkesin sorumluluk almaya teşvik edilmesi ve finansman seferber edilmesi de dahildir," dedi.

Ankara'da Suriye 6. Bölgesel Müdahale Planı lansmanı gerçekleştirildi

Ankara – 16 Aralık’ta UNHCR Türkiye, RRP 6’nın açılışını Büyükelçilikler, BM Örgütleri, sivil toplum kuruluşları, donörler ve basından yaklaşık 65 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi. Basın toplantısında, mültecilerin ihtiyaçlarına değinen videolara yer verilmesinin yanı sıra UNHCR Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü ve Büyükelçi Basat Öztürk ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay konuşma yaptı.

UNHCR temsilcisi, özellikle kış ayları boyunca mültecilerin ihtiyaçlarının artmasına değinirken; RRP 6 altında kayıt işlemlerinin genişletilmesi ve ev sahibi ülkelerin desteklenmesi de dahil olmak üzere planlanan eylemleri ana hatlarıyla belirtti. UNHCR Türkiye Temsilcisi Batchelor, "Bu eylemler üzerinde uluslararası kamuoyu dayanışmasının, sadece finansal anlamda değil aynı zamanda yeniden yerleştirme ve ailelerin birleşmesi için vize uygulamalarında kolaylıklar sağlama konularında da oldukça önemlidir," sözleriyle durumu açıkladı.

RRP 6’nın açılışında Suriye müdahale planı dahilindeki tüm BM Örgütlerinin yanı sıra Avrupa Delegasyonu, büyükelçilikler, ortaklar, STKlar ve ayrıca 20 basın mensubu yer aldı.

2014 Suriye Operasyonları için BM Yardım Çağrısı - VIDEO LINK
http://youtu.be/nOwzW55ZvVs

İlgili: